Môj prvý “Masterpiece”


Po dlhšej dobe som sa rozhodla pustiť do nejakého náročnejšieho projektu. V poslednom čase som šila relatívne jednoduché modely, ktoré si už nevyžadovali veľa môjho sústredenia a úsilia. Uvedomila som si, že sa potrebujem posunúť ďalej, a tak som si ako ďalší projekt zvolila výzvu v podobe “Masterpiece” šiat (takto sú v Burde označené modely s vysokou náročnosťou).

Ide o model 101 z Burdy 4/2016. Na výber sú dve varianty: 101A a 101B, ktoré sa odlišujú tým, že prvá varianta sa šije z jednej látky a v prípade varianty 101B sa kombinujú dve rôznofarebné látky. Vybrala som si druhú možnosť, keďže práve efekt farebne odlišného godetového dielu ma zaujal.

IMG_3637
Zdroj: Burda Style

Na ušitie týchto šiat som zvolila jemnú viskózu, s ktorou som pracovala už 2x. Veľmi som si ju obľúbila, pretože je príjemná na dotyk, jemne chladivá, mäkko splývavá a dobre sa nosí. Navyše bola v ponuke v krásnej palete farieb. Zvolila som si moju obľúbenú modrozelenú v kombinácii s mentolovou zelenou.

Spotreba látky vychádza podľa Burdy na 2,90 m + 1,25 m (na farebne odlišnú prednú a zadnú légu + godetové diely vsadené v bočných švoch). V obchode mali, žiaľ, posledný kus modrozelenej v dĺžke iba 2,3 m. Riskla som to a látku som kúpila, aj keď som nemala istotu, či jej bude dosť. Po dlhom čarovaní s polohovaním strihu sa mi podarilo strih napolohovať tak, aby mi látka vystačila, avšak bolo to možné len vďaka tomu, že nemá žiaden vzor, lesk ani vlas, a tak som nemusela diely sukne strihať v jednom smere. V opačnom prípade údaj z Burdy sedí a pri vzorovaných látkach treba určite rátať so spotrebou 2,9 m.

Práca na šatách bola zaujímavá a celý proces ma veľmi bavil. Postupovala som presne podľa bodov popísaných v Burde. Navyše som pridala tieto kroky:

  • stabilizovala som prieramky a výstrih (prešila som ich stehom o dĺžke 2 mm v šírke 1 cm od okraja),
  • na začiatku šitia som podkladala pod pätku kúsok hodvábneho papiera (odporúča sa tak hlavne pri šití hodvábnych látok, aby sa jemný materiál neprepadol do podávača a nezauzlili sa nite),
  • na papierovom strihu PD, ZD a bočnom godetovom dieli som si v rovnomerných odstupoch zaznačila niekoľko značiek po celej dĺžke švu (je dlhý a šikmý, takže sa pri šití môže vyťahovať) a preniesla som ich aj na látku.

S výsledkom som veľmi spokojná, šaty sú pohodlné na nosenie. Cítim sa v nich ako lesná víla 🙂 Vďaka godetovým dielom má sukňa objem a pri chôdzi sa krásne vlní. Zošité záhyby na prednom dieli vytvárajú peknú siluetu aj napriek tomu, že strih je inak voľný (vhodný aj pre tehotenské bruško).

Strih: Burda 4/2016, model 101B

Látka: 100% viskóza
Spotreba: 2,30 m + 1,25 m
Ďalší materiál: 40 cm skrytý zips, vlizelín

Advertisement

4 myšlienky na “Môj prvý “Masterpiece”

  1. Dakujem za super radu s hodvabnym papierom. Stava sa mi to casto pri jemnych materialoch a doteraz som to riesila tak ze som prvy centimeter sila opacnym smerom, teda k okraju. Tam som sa na ihle otacala a pokracovala v siti. Musim vyskusat ten papier!!!

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s