Úprava strihu na tehotenské šaty

V dnešnom článku vám priblížim, ako som si upravila strih na šaty tak, aby zodpovedal potrebám 3. trimestra 🙂 K ušitiu tohto modelu ma inšpiroval obrázok viskózových tehotenských šiat, ktorý som našla na Pintereste. Chcela som šaty rovnako vzdušné, voľné, pohodlné a prispôsobujúce sa rastúcemu brušku, ktoré by som ale zároveň mohla využiť aj budúce leto.

da9dfc9426989fa91a77e788e0a61bbc.jpg
Zdroj: Pinterest

Snažila som sa podobný model nájsť v nejakej starej Burde, ale nepodarilo sa mi to. Rozhodla som sa teda, že zaexperimentujem a skúsim si takýto strih nejako “vyskladať”. Pre živôtik som si vybrala strih z mojich najobľúbenejších “Flamenco šiat”, ktoré som šila minulý rok a ktorým sa venuje osobitný článok na blogu. Veľkosť horného dielu sa mi v tehotenstve nezmenila, takže som použila strih, ktorý už som mala hotový a ušetrila som si tak čas.

img_1594-1

Zmenila som len pás a sukňu, pričom som sa inšpirovala práve šatami z Pinterestu. Pás som nešila vystužený a pevný, ale naopak som ho vystrihla v raz takej dĺžke a vyskúšala som si riasenie pružnou niťou (bežne sa pre to používa hovorový výraz žabkovanie – myslím, že takto to väčšina z nás pozná, hoci skutočné žabkovanie vyzerá inak). Keďže som túto techniku použila prvý raz, najskôr som pracovala iba s ústrižkom látky. Ako vrchnú niť som použila kvalitnú a pevnú polyesterovú niť vo farbe látky. Na spodnú cievku som si navinula špeciálnu pružnú niť – mala som k dispozícii iba bielu, tak som použila tú (vidieť ju iba z rubu). Keďže mi nešla navinúť na stroji, robila som to ručne. Pri navíjaní som sa snažila niť čo najviac napínať. Šila som rovným stehom v dĺžke 3 mm niekoľko riadkov v rovnomerných odstupoch. Na začiatku a na konci každého riadku som si ponechala dlhšie voľné konce nite a zauzlila ich. Vďaka pružnej niti sa pás naťahuje, a tak sa dokonale prispôsobuje rastúcemu brušku.

Na sukňu som použila strih, ktorý som našla na Pintereste. V páse som sukňu mierne nariasila.

18402898_10209382445853223_4903408414191622470_n.jpg
Zdroj: Pinterest

Keďže pás je pružný a sukňa voľná, nebolo potrebné pridávať zips v bočnom šve, tak ako v prípade Flamenco šiat. Šaty majú dosť veľký výstrih a na zadnom dieli sa zapínajú na gombík, takže sa dajú jednoducho pretiahnuť cez hlavu. Po prišití sukne som si šaty vyskúšala a rozhodla som sa, že už nebudem pridávať rukávy, hoci som ich mala nachystané. Prieramky som začistila šikmým prúžkom.

Na ušitie týchto šiat som spotrebovala 2 metre príjemnej splývavej viskózy. Šaty dokonale splnili moju predstavu – sú vzdušné, pri chôdzi sa krásne vlnia a čo je najdôležitejšie, sú úžasne pohodlné 🙂

 

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s