Už niekoľko mesiacov som mala na muške knihu Sew many dresses, sew little time: the ultimate dressmaking guide od autorky Tanya Whelan. Zaujal ma už samotný názov, ktorý je vtipnou slovnou hračkou a dokonale vystihuje moje “trápenie” 🙂 Trochu ma odrádzalo, že kniha je dostupná iba v angličtine a cez internet, a teda som si ju nemohla prelistovať v kníhkupectve a zhodnotiť, či sa mi oplatí do nej investovať.
Na blogoch a fórach o šití som však neustále narážala na pozitívne referencie a posledný komentár, ktorý som čítala, ma namotivoval tak, že som si ju okamžite zakúpila.
Podelím sa s vami o svoje prvé dojmy po jej prelistovaní.
Ako prvý ma potešil farebný obal a krásna romantická obálka v zadnej časti, v ktorej sa nachádza strihová príloha. Príjemne ma prekvapilo, že kniha má praktickú špirálovú väzbu, s ktorou sa mne osobne dobre pracuje.
Kniha je rozdelená do 6 kapitol.
Prvá kapitola je teoretická – autorka popisuje základné pomôcky, ktoré budete k šitiu potrebovať, ponúka prehľad odporúčaných materiálov a v krátkosti vysvetľuje zopár základných techník, napr. lemovanie sukne, stehy na ručné šitie, práca s podsádkou a podšívkou, vsadenie zipsu atď. Nasleduje tabuľka veľkostí a návod, akým spôsobom postupovať pri samotnej konštrukcii šiat. Kniha totiž neobsahuje návody na “kompletné” šaty, ale ponúka rôzne strihy živôtikov, sukní a variácie výstrihov, golierov a rukávov a Vy si ich môžete nakombinovať podľa svojich predstáv. Vďaka tomu si môžete ušiť vyše 200 rôznych šiat. Každý projekt obsahuje aj postup, akým spôsobom spojiť živôtik a sukňu a pridať napr. rukávy.
Druhá kapitola je zameraná na základné typy živôtikov (neviem ich odborne pomenovať v slovenčine, snáď mi študované krajčírky odpustia :-)) – základný “basic” živôtik, jeho variácia na jedno rameno (à la grécka bohyňa), bezramienková verzia, “halter bodice” s ramienkom za krk + ďalšia verzia s americkými prieramkami, živôtik s výstrihom “voda”, zavinovací živôtik a princesový živôtik (všimnite si na fotke ten katastrofálne zosadený vzor – pre mňa najväčšie sklamanie v celej knihe). A ako posledný živôtik “off the shoulder”, ktorý sa nachádza aj na obálke knihy a pôsobí naozaj pôvabne.
Tretia kapitola sa zaoberá výstrihmi a goliermi. Nájdete tu vysoký V- výstrih, okrúhly výstrih, hlboké V-čko, lodičkový výstrih a srdiečkový výstrih.
Z golierov potom tzv. “Johnny” golier, “mandarin” golier, klasický košeľový a Peter Pan golier.
V štvrtej kapitole sú obsiahnuté rukávy – klasický “cap sleeve” rukáv, krátky, trojštvrťový, dlhý a popísané sú aj rôzne variácie – ako rukáv nariasiť, pridať lem, spraviť kimono rukáv atď.
V piatej kapitole sú návody na sukne – šikmo strihaná dlhá sukňa, “six-panel” sukňa, riasená, skladaná (s klasickými skladmi aj zošitými), kruhová sukňa a tiež rovná puzdrová sukňa a jej variácie – A-čková sukňa, zavinovacia.
Posledná kapitola popisuje základné princípy prispôsobenia strihu na mieru tak, aby sedel na rôzne typy postáv (klasické úpravy pre malé/veľké prsia, spadnuté ramená, nízky sed atď.)
Keďže mi kniha prišla ešte len dnes, nemôžem sa zatiaľ podeliť o skúsenosť so šitím podľa týchto strihov. Ale som nadšená a neviem sa dočkať, kedy nejaký strih odskúšam. Najviac sa mi páči to, že si môžem nakombinovať šaty podľa svojho vkusu a donekonečna ich obmieňať. Kniha obsahuje viac-menej základné strihy, ktoré sú však univerzálne a nadčasové a dobre sa kombinujú, vďaka čomu môže vzniknúť toľko variácií. Skúsená krajčírka si ešte kľudne spraví ďalšie dodatočné úpravy podľa svojho gusta.
Moje prvé dojmy z knihy sú skvelé a jej kúpu vôbec neľutujem – už teraz mi je bohatým zdrojom inšpirácie (a radosti :-)). Objednávala som ju zo stránky najlacnejsie-knihy.sk.
Zaujala táto kniha aj vás? Páčia sa vám strihy, ktoré sú tu obsiahnuté? Ak máte nejakú skúsenosť s touto knihou, podeľte sa o ňu v komentári a ak jej kúpu ešte len zvažujete, dúfam, že budete rovnako spokojné ako ja.
Hezký den,
děkuji za recenzi, něco podobného mě láká, protože šít jsem začala kvůli šatům (a sukním). M.
Páči sa miPáči sa mi
Ďakujem veľmi pekne za reakciu 🙂 Ja takisto, som šatový/sukňový typ a v obchodoch som nenachádzala veci podľa svojich predstáv. Šijete už dlhšie, resp. máte viacej skúseností? Včera, keď som písala túto recenziu, napadlo mi, že napíšem ešte o knihe Láska na prvý steh – obsahuje tiež nejaké strihy na sukne a šaty, ale je vhodná pre začiatočníkov.
Páči sa miPáči sa mi
Děkuji za rychlou odpověď. Se šitím začínám, zatím jsem zvládla nějaké polštářky, závěsy z plátna, dvě skládané sukně z plátna a pod dohledem na kurzu jednoduché šaty z úpletu. Takže zatím nic závratného, ale chtěla bych se naučit i složitější věci, hlavně proto, abych si mohla ušít různé druhy šatů, nejen z plátna, ale i náročnějších materiálů.
Knihu Láska na první steh mám doma a taky ji můžu doporučit, určitě recenzi napište, myslím, že začátečníci ocení názor někoho, kdo se šitím zabývá 🙂
Ještě jsem se chtěla zeptat – v recenzi zmiňujete, že jste na knihu četla recenze na různých blozích. Docela by mě zajímalo, jaké blogy o šití sledujete. Myslím, že máme podobný vkus a moc blogů neznám (zvlášť těch v AJ), tak se ráda inspiruji. Možná by to byl dobrý tip na další článek 😉
Páči sa miPáči sa mi
A neskúšali ste si šiť oblečenie podľa tej knižky Láska na prvý steh? Ja som si prvé šaty ušila práve podľa postupu v tejto knihe a musím povedať, že aj teraz keď ich vezmem do rúk, tak som veľmi spokojná s ich spracovaním. To isté halenka – prvú blúzku som si ušila podľa Tilly. Postupy sú veľmi podrobné a zrozumiteľné.
Čo sa týka tých blogov, žiadny zahraničný (po anglicky) nesledujem pravidelne. Ja si skôr googlim 🙂 Keď niečo šijem a zaujíma ma nejaká konkrétna problematika alebo si chcem dohľadať nejaký typ šiat a podobne, tak si vygooglim, preklikám, pozriem, čo ma zaujme. To isté fóra o šití. Jediný blog, ktorý sledujem naozaj pravidelne a čítam so zatajeným dychom, tak to je Steh za stehem. Neviem, či to poznáte, ale tá stránka je úžasný zdroj cenných a profesionálnych informácií.
Páči sa miPáči sa mi