Antické šaty na jedno rameno


Len nedávno som pridávala článok o knihe Sew many dresses, sew little time a už som z nej aj odskúšala prvý strih. Keďže to bola moja prvá skúsenosť so strihmi tejto dizajnérky, brala som šitie ako skúšobný pokus a zvolila som lacnú látku, ktorá mi v skrini ležala už vyše roka. Ide o polyesterovú halenkovinu z Domu látok. Na počudovanie, hoci je to polyester, látka je príjemná, na dotyk akoby hodvábna, ľahučká a mierne priesvitná.

Ako prvý model som si vybrala živôtik, ktorý je v knihe nazvaný “Grécka bohyňa”. Ide o variáciu základného živôtika na jedno rameno.

img_4181-1

V ďalšom článku by som vám rada ukázala postup, ako si môžete takýto  strih na živôtik na jedno rameno zhotoviť aj vy samé (s riasením alebo bez riasenia). Kniha totiž neobsahuje hotový strih, ale iba postup, ako sa vytvára. Hoci je to komplikovanejšie než prekresliť strih zo strihovej prílohy a rovno šiť, mňa práve táto časť veľmi bavila. Som rada, že som sa dozvedela viac o konštrukcii tohto strihu a ako vôbec takéto niečo vzniká. Možno to zaujme aj vás.

Podľa knihy sa živôtik podšíva – ja som podšila celé šaty, keďže som pracovala s priesvitnou látkou. Na podšívku som použila tú istú látku ako na vrchnú vrstvu, no keďže som jej nemala dostatočne veľa, šaty sú mi napokon dosť krátke. Keby išlo o iný strih, tak by mi to nevadilo, ale tento si podľa mňa priam pýta dlhšiu sukňu, aspoň po kolená. Rozhodla som sa teda, že si šaty napokon skrátim ešte viac a budem ich nosiť ako tuniku. Strih však hodnotím veľmi pozitívne, určite ho ešte niekedy v budúcnosti použijem. Veľkosť podľa tabuľky mier v knihe sedí dobre.

Šaty som nešila spojením živôtika a sukne v páse, ale iba jednoduchým predĺžením živôtika – chcela som, aby boli voľné kvôli brušku.

Fotky vznikli len tak narýchlo večer, sú dosť zrnité, šaty nie sú dokonale vyžehlené a ja už unavená a strapatá, ale zapojte fantáziu 🙂 Predstavte si takéto šaty v dĺžke až po zem, k tomu pekné líčenie, upravené vlasy a zaujímavé doplnky – máte? Ja myslím, že takto môžete kľudne vyraziť ako hosť na svadbu, na ples, promócie alebo inú slávnostnú udalosť (samozrejme závisí, z akej látky ich ušijete). Ak ste pozvané na letnú svadbu, ešte to stíhate.

 

Ak vás tieto šaty zaujali, môžete sa tešiť, lebo už nabudúce vám prinesiem presný postup, ako si môžete strih na takýto živôtik skonštruovať aj vy samé. Tak sa pripravte, budeme spolu kresliť a strihať 🙂

 

 

Advertisement

Jedna myšlienka na “Antické šaty na jedno rameno

  1. Dobrý den, prosím, nenašla jsem následující článek, kde vysvětlujete, jak si udělat střih. Kdybyste byla tak hodná a podělila se, kde ho najdu? Děkuji moc Vendul

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s