Freyin sveter (rolák)

Dlhšie som tu nebola aktívna, ale rada by som tomuto blogu opäť vdýchla život. 😊 Na Vianoce som dostala knihu “Láska na první streč” od autorky Tilly Walnes. Niektoré si možno spomínate, že som kedysi písala o jej prvej knižke – “Láska na prvý steh”, vďaka ktorej som sa naučila šiť z tkaných látok. Nová autorkina kniha, ako už sám názov napovedá, sa zaoberá šitím úpletov.

Zdroj: svojtka.sk

Ako prvý projekt som si vybrala Freyin sveter s rolákom. Autorka v knihe odporúča, že na ušitie tohto roláku sa hodí ľahká až stredne ťažká svetrovina alebo úplet s pružnosťou minimálne 25% (vysvetlenie, ako testovať pružnosť látky, je súčasťou tejto knihy). Ja som si na ušitie tohto kúsku zvolila tenší úplet s digitálnou potlačou.

Zdroj: takoydesign.sk

Keďže mi doma leží viacero nevyužitých látok, ušila som si najskôr “skúšobný” rolák z jedného staršieho lacnejšieho úpletu s podobnou gramážou a pružnosťou, ako má zvolený kvetovaný úplet. A dobre som spravila, lebo hoci podľa tabuľky mier mi vyšla veľkosť strihu 3, napokon mi bohato stačila veľkosť 2. Rukávy boli však aj vo veľkosti 2 veľmi široké, takže každý rukáv som zúžila ešte o 2 cm. Plánovaná spotreba látky je 1,4 m, ale stačilo mi napokon o kúsok menej.

Samotné šitie bolo veľmi jednoduché a tento rolák odporúčam aj úplným začiatočníkom. Páči sa mi, že autorka v knihe vysvetľuje postup šitia na klasickom šijacom stroji aj na overlocku. Ja som šila na overlocku. Autorka prináša v knihe aj viacero nápadov na pozmenenie a ozvláštnenie základnej verzie tohto strihu.

S výsledkom šitia som spokojná a som presvedčená, že k tomuto strihu sa ešte vrátim. A teším sa aj na vyskúšanie ďalších strihov z tejto knihy. Tak ako v predošlej knihe, aj tu je všetko krásne krok po kroku vysvetlené do najmenšieho detailu.

Počuli ste už o knihe “Láska na první streč”? Šili ste podľa nej niečo? Poteším sa vášmu komentáru v diskusii 🙂

Advertisement