Softshellový kabát Street (strih Unuodesign)

Odkedy mám deti, veľmi som si pri šití obľúbila softshell – je to výborná funkčná vodeodolná látka, ako stvorená pre aktívne chvíle v prírode. Perfektne sa z tejto látky šije, a tak už som mojim chlapcom ušila niekoľko nohavíc, búnd a aj kombinézu. Keď som objavila jeden nádherný kvetovaný softshell v “mojich” farbách, rozhodla som sa, že si zo softshellu konečne ušijem niečo aj pre seba. 🤩 Vybrala som si strih od Unuo a spravila som dobre – kabátik sa šil výborne a s výsledkom som nadmieru spokojná. Ak vás zaujíma trochu detailnejší postup šitia, čítajte ďalej 🙂

Pre úplnosť pripomínam, že nie som žiadny profík a ani sa naňho nehrám, šitie je moje hobby a nemám za sebou žiadnu školu šitia, učím sa sama na vlastných chybách 😁 Určite je veľa odbornejších a lepších postupov, ja sa len delím o svoju skúsenosť, ak by to niekomu pomohlo 🙂

Softshell šijem na bežnom stroji, štandardnou ihlou 70-75, nite používam tiež klasické polyesterové. Začisťujem na overlocku, ideál je vypnúť nôž, aby sa neotupil. Pri šití je vhodné namiesto špendlíkov používať štipce.

Začala som tým, že som si vytlačila a zlepila zakúpený strih od Unuodesign. Vystrihla som veľkosť S, keďže to je bežná veľkosť búnd, ktoré nosím. Podľa veľkostnej tabuľky mi to však vychádzalo skôr na XS, takže som stále váhala a radšej som si našla recenzie na tento strih na internete. Keďže prevažne odporúčajú šiť o číslo menšie, ešte raz som si strih vytlačila, zlepila a vystrihla predsa len veľkosť XS. Tú som aj ušila a sedí výborne, takže naozaj odporúčam riadiť sa tabuľkou 😁

Ako materiál som použila zimný softshell – kúpila som 2 m vzorovaného (stačilo mi ale len asi cca 160 cm) a 20 cm jednofarebného (z neho som vystrihla vrecká, stred kapucne a podkryt na zips). Čo sa týka toho podkrytu, ešte lepšie je, ak máte po ruke jarný alebo letný (t.z.tenší) softshell, aby ste potom nemuseli prešívať tak hrubé vrstvy – niektoré stroje s tým môžu mať problém.

Ostatné diely som strihala zo vzorovaného softshellu. Strih som predĺžila o 10 cm, keďže som chcela mať kabát dlhší. Šilt na kapucňu som nestrihala, páči sa mi viac kapucňa bez neho.

1. Ako prvý krok som si prišila lemovaciu gumičku na predný spodný diel – na vrecko, namiesto odporúčaného nápletu.

2. Ďalej som si na overlocku začistila vrecká.

A prišila som ich lícom k rubu spodného predného dielu.

Šila som obyčajným rovným stehom. Ak máte jednofarebnú látku, môžete použiť aj nejaký ozdobný steh, prípadne aj kontrastnú niť. Ceruzkou som si predznačila na látku, kadiaľ budem šiť – prešívala som z lícnej strany predného dielu.

3. Zošila som k sebe bočný a horný predný diel lícom k lícu.

Šev som preštepovala do bočného dielu. Neskôr som na inej stránke čítala, že softshell je fajn prešívať 3mm stehom, ale tak nabudúce 🙂 Ja som prešívala klasickým stehom 2,5mm.

4. Takto pripravené predné diely som si zošila lícom k lícu (horný + spodný). Prídavok som obrátila do horného dielu a preštepovala. Začína sa to podobať na kabát 🙂

5. Ďalej som spracovala zadné diely – lícom k lícu som zošila bočné a stredné zadné diely a prídavky som zahla do bočných dielov a preštepovala.

Potom som zošila a preštepovala aj stredné zadné diely.

6. Zošila som ramenné švy, prídavky zahla do zadného dielu a preštepovala z líca.

7. Rukávy som si zošila lícom k lícu horný rukáv + spodný rukáv, prídavky som zahla do horného rukávy a preštepovala.

8. Rukávy som prišila k prieramkom tak, že značku vrcholu rukávovej hlavice som priložila na ramenný šev a druhá značka, ktorá je na rukáve, patrí k prednému dielu. Všetko som si dôkladne našpendlila jemnými špendlíkmi (len v úrovni švového prídavku, keďže na softshelli môžu zostať vpichy po špendlíku viditeľné – ideálne je používať štipce).

9. V jednom slede som zošila bočné švy + rukávy. A už sa nám to rysuje 🙂

10. V tomto bode som si uvedomila, že sa mi tie kontrastné vrecká nepáčia 😁 Taaaaakže do ruky páračik, celé vrecká rozpárať a ideme odznova. 😳 Dala som si na to pauzu pár dní, lebo sa mi do toho, pravdaže, vôbec nechcelo. Párať softshell sa neodporúča práve kvôli tým vpichom do látky, ktoré narúšajú membránu, tak sa narozdiel odomňa snažte tomu vyhnúť 😀 Vrecká mám teda vymenené a môžem pokračovať v šití ďalej.

11. Ďalšie kroky som zabudla pri šití nafotiť 🙂 Ale nie je to nič zložité. Zošila som si kapucňu – stredový diel + 2 bočné, lícom k líci. Hotovú kapucňu som vsadila do priekrčníku,lícom k líci a šev som olemovala. Takto vyzerá hotová kapucňa. Do stredu švu som všila aj pútko na zavesenie. Ako vidíte, po skúsenosti s kontrastným vreckom som sa rozhodla ušiť stred kapucne zo vzorovanej látky, nie tej jednofarebnej.

12. Ďalej rukávy. Pripravila som si manžety z nápletu a prišila opäť lícom k lícu.

13. V ďalšom kroku je treba pripraviť si zipsový podkryt. Myslím, že by bolo fajn strihnúť ho z letného alebo jarného softshellu – netreba ho mať taký hrubý, aj by sa to lepšie šilo. Ale keďže taký nemám po ruke, použijem predsa len ten zimný softshell. Rovný okraj začistím na overlocku a zvyšok olemujem lemovacou gumičkou.

14. Ako ušiť zips s podkrytom vám výborne vysvetlí toto video: https://youtu.be/vf-BSBmg0Ik

Je dobré spraviť si na zipse značky, aby bol všitý pekne rovnomerne a aby nám švy nadväzovali.

15. Spodok kabátu som začistila opäť lemovacou gumičkou a ako takú bodku na záver som si prišila na kabát štítok 🙂

Hotovo 🙂

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s