Retro šaty

IMG_1600

Retro móda si ma získala svojou ženskosťou a rafinovanosťou. Modely 50. a 60. rokov mi pripadajú veľmi zmyselné a príťažlivé aj bez toho, že by boli prvoplánovo sexi.

Rovnako na mňa pôsobia aj šaty z Burda strihu 6970. Kolekcia, z ktorej tento strih pochádza, bola inšpirovaná speváčkou Lanou Del Rey a dýcha nostalgiou 60. rokov.

116_0413_B_large
Foto: Burda Style

Na tomto strihu ma najviac zaujal korzetový živôtik so širšími ramienkami a srdiečkovým výstrihom. Čistá retro romantika. Na strihu je perfektné to, že šaty sa skladajú zo živôtika a sukne, a teda si ich môžete prispôsobiť podľa svojich predstáv. Šaty som šila rovno trikrát.

Prvé šaty som ušila presne podľa strihu. Nerobila som žiadne zmeny ani skúšobný model, čo sa mi napokon aj vypomstilo – živôtik bol príliš široký a musela som ho zužovať.

Druhé šaty som už šila s upraveným strihom, živôtik som vypodšívkovala a sukňu som napojila 1/3 kruhovú.

V tomto článku by som vám rada bližšie predstavila tretí model, ktorý som šila. Keďže už som mala strih dobre odskúšaný, rozhodla som sa experimentovať. Šaty sa podľa strihu zapínajú na skrytý zips v ľavom bočnom šve, ale ja som sa rozhodla pre zapínanie na gombíky. Keďže som takýto typ šiat ešte nikdy predtým nešila a nemala som k nim ani presný postup, nasledovala fáza hľadania, listovania, čítania a skúšania. Najviac mi pomohla kniha “Burda – Šití krok za krokem”, ktorá ma zachránila už nie jedenkrát.

Látku na šaty som kúpila v Bratislave v predajni Motýľ a nakoľko bola dosť drahá (pre začiatočníčku, ktorá sa ešte len pol roka sama učí šiť), nechcela som nič pokaziť. Pre istotu som si teda spravila skúšobný model, aby som si bola istá, že som si podsádku so zapínaním na gombíky dobre vyrátala. Po menších úpravách som sa mohla pustiť do šitia.

S látkou sa pracovalo perfektne a celý proces šitia mi robil veľkú radosť. Dala som si záležať na každom detaile, nikam som sa neponáhľala a snažila som sa, ako som najviac vedela.

FullSizeRender

S výsledkom som veľmi spokojná a tieto šaty sa ihneď zaradili medzi moje najobľúbenejšie.

Strih: Burda 4/2013, model 116 (resp. osobitný strih č. 6970)

Látka: 98 % bavlna, 2% elastan

Spotreba: cca 1,8 m

Ďalší materiál: niť, vlizelín, gombíky

Úpravy strihu:

  1. Zúžený predný aj zadný  živôtik
  2. Predĺžený živôtik
  3. Zapínanie na gombíky namiesto zipsu v bočnom šve
  4. Predĺžená sukňa

 

Páči sa retro oblečenie aj vám? Máte nejaké kúsky vo svojom šatníku?

Nájdete ma aj na Facebooku 🙂

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s